Loading

Ian McKellen

Imdb

نام کامل : Ian Murray McKellen

تاریخ تولد : May 25, 1939

سن : 81 سال

جوایز : Nominated for 2 Oscars Another 48 wins & 55 nominations

بیوگرافی :

اوایل زندگی
ایان موری در 25 می ، 1939 در انگلیس متولد شد. پدرش دنیس مکلین مهندس بود و مادرش نیز مارگاری خانه دار بود. اویک خواهر نیز داشت که زن مذهبی بود. این تراژدی با مرگ مادرش بخاطر سرطان در سال 1951 شروع شد. زمانی که او 12 سال داشت. خانواده ی او بار دیگر 12 سال بعد نیز دچار مشکلی از این قبیل شدند. پدر ایان نیز در تصادف رانندگی جان خود را از دست داد.
موری مکلین در مدرسه ی بولتون که در آنجا نیز به کار بازیگری برای اولین بار پرداخت درست میخواند. خانواده و خواهرش نیز او را بخاطر علاقه اش به بازیگری تشویق به این کار میکردند. او کارش را در تئاتر شروع کرد و در بسیاری از بازی های تئاتر از جمله بازی های شکسپیر مشغول به کار بود.
به علاوه علاقه اش به بازیگری ، موری یک دانش آموز نمونه نیز به شمار میرفت. در سن 18 سالگی او بورسه تحصیل در دانشگاه کمبریج را دریافت کرد. در آنجا نیز با درک جیکوبی بازیگر آشنا شد.
حرفه ی بازیگری
در زمان حضورش در کمبریج ، مکلین به ” Marlowe Society” پیوست و در کارهایی مانند ” Henry IV ” و ” Doctor Faustus” حضور داشت. در سال 1961 ، در اولین کار حرفه ای خود حضور یافت ، ” A Man for All Seasons” مکلین از تئاتر رجینال ریپورتی به وست اند رفت ، بخاطر کار گسترده اش مورد تحسین های فراوانی قرار گرفت.
به علاوه ی بازیهای موفق خود ، مکلین بخاطر کار فوق العاده اش در دهه ی 90 مورد تحسین و تمجید های فراوانی قرار گرفت ، کارهای زیادی در هالیوود و هم چنین تلویزیون داشت. در 1993 ، مکلین نقش حمایتی را در فیلم آفریقای جنوبی به نام ” Six Degrees of Separation” بازی کرد. همان سال ، او در فیلم های تلویزیونی و بند نقش های مختلفی را ایفا کرد ، نقش هایی که توانست جایزه ی امی اوارد را نیز بدست آورد. او هم چنین در استودیوی فیلم ” Apt Pupil” نیز بازی کرده است.
در سال 2000 ، مکلین در ” X-Men” در نقش ماگنتو خبیث به بازی پرداخت. در سال 2006 ، او در فیلم پرفروش ” The Da Vinci Code” به بازی پرداخت.
در زمان ساخت این فیلم ها ، مکلین برای بازی در نقش جادوگر گندولف در ” The Lord of the Rings” نیز انتخاب شد. در بازی در این سری فیلم مشهور ، موری جایزه ی بهترین بازی را نیز دریافت کرد ، در این بین نامزدی آکادمی اوارد را نیز بدست آورد.
هم چنین بخاطر بازی در این سری بعدن قبول کرد که در سری دیگری نیز به نام ” The Hobbit” ، که اولین قسمت آن در دسامبر 2012 پخش شد به بازی بپردازد.
در سال 2013 ، مکلین برای بازی در سیتکام “Vicious” نیز آماده شد. دو سال بعد برای بازی در نقش معروف در ” Mr. Holmes” نیز آماده شد.
فعالیت ها
مکلین حامی حقوق مردان همجنسگرا میباشد. او در رادیو BBC در سال 1988 اعلام کرده است که هم جنسگرا می باشد.